E-KATALOG

Sektörlere Göre Koruyucu Kremlerin Önemi

Sektörel bazda seçilen koruyucu kremler cilt hastalıklarına karşı uygulanabilecek en basit fakat etkili bir uygulamadır. Cilt maruziyeti sebepli pek çok dermatolojik rahatsızlığı önlemek adına kullanılabilen bu ürün seçeneklerinde tüm kişisel korucu donanımlarda (KKD) olduğu gibi doğru ürünün seçimi önemlidir. Yapılan iş nedeniyle stres altında olan cildin ek dış etkenlerle gerilmesini önlemek koruyucu kremlerin önemi açısından söylenebilecek ilk detaydır. Yapılan işin tehlikesine göre uyarlanması gereken önlemlerin arasında yer alan cilt koruyucu kremler neden önemlidir?

CİLDİN KORUNMASI NEDEN ÖNEMLİDİR?

Cildimiz, en büyük organımızdan oluşur. İnsan vücudunun en büyük organı olan deri, gün boyu pek çok dış faktörün tehdidi altındadır. Bunun yanında işyerlerinde cildin farklı dış etkenlere maruz kalması, en büyük organımızın korunması gerekliliğini ortaya çıkarır. Temzilik ürünleri de tek başına bu riskleri ortadan kaldırmak için yeterli değildir.

Koruma, herhangi bir rahatsızlık ya da olumsuzluğa karşı atılabilecek en önemli adımdır. Cilt hastalıkları için de geçerli olan bu ilke gereği mesleki cilt maruziyeti bulunan işlerde cildin koruyucu kremler ile korunması gerekir. Deri hastalıkları henüz ortaya çıkmamışken doğru cilt koruyucu ve temizleyici malzeme seçildiğinde, mesleki hastalıklar sınıfında yer alan deri hastalıklarına karşı çalışanlar korunabilir. İhmal ya da yanlış ürün kullanımı gibi yapılacak bir hatayı deri ile ilgili bir meslek hastalığının izleyeceğini unutmayın!

Temizlik Malzemesi Mi, Cilt Koruyucu Kremler Mi?

Gündelik yaşantıda temizlik maddeleri cildimizi temiz tutmamıza ve hava akışını önleyebilen çeşitli dış etkenlerden cildin arındırılmasına katkı sunar. Fakat işyerlerinde cilt halihazırda stres altındadır ve temizlik malzemeleri stres olan ciltte ek bir gerginlik oluşturur. İşyerlerinde olası tehlikeli maddelerle çalışılması da düşünüldüğünde, cilt temizliği ve bakımı için temizlik malzemelerinin tek başına yeterli olmadığı açıktır.

Temizlik malzemelerinde yapılan en büyük hata, en iyi temizleyici özelliğe sahip olan ürünün seçilmesidir. Fakat bir ürünün temizleme etkisi ne kadar büyükse, ciltte gerginlik oluşturması da aynı oranda yüksektir. Bu nedenle gereksiz temizlik malzemesi kullanmak yerine cildi korumak için koruyucu krem ve çeşitli cilt koruyucu ürünlerden yararlanmak gereklidir.

KORUYUCU KREMLER NASIL SINIFLANDIRILIR?

Koruyucu kremlerin sınıflandırılmasında genel olarak kullanım süresi baz alınır. Koruyucu kremlerin önemi açısından da yol gösterici olan bu sınıflandırmaya göre cilt koruyucuları iş öncesi ve iş sonrası olarak gruplandırabilir. Sınıflandırmadan da anlaşılacağı gibi çalışanlarınızın yaptıkları işe göre hem iş öncesi, hem de iş sonrası koruyucu krem kullanması gereklidir. Aksi takdirde temizlik ürünlerinin neden kullanılmaması gerektiğinde anlattığımız tüm risklere karşı çalışanlarınızı korumasız bırakabilirsiniz!

İş Öncesi Kremler

İş öncesi kullanılan koruyucu kremler güneş ve kaynak ışınları gibi çalışılan ortam ve yapılan işin doğası gereği mevcut dış risklere karşı cildinizi korur. Cilt koruması yanında temizleme özelliği de bulunan bu ürünlerde kalite ve maliyet anlamında Stoko marka koruyucu kremler yaygın olarak tercih edilmektedir. Avrupa’nın önde gelen üreticilerinden olan Stoko’nun iş öncesi kremleri ile çalışanlarınızı meslek hastalığı riski oluşturacak riskleri koruma altına alabilirsiniz.

İş Sonrası Kremler

İş sonrası kullanılan kremler kullanım amacından da anlaşılacağı gibi yapılan iş sonrası cildi temizleyerek koruma altına alır. El temizleme, nemlendirici, yüz bakım ve ağır kir çıkartıcı krem gibi seçenekleri bulunan bu ürün grubunda yine Stoko markasının güncel bilimsel anlayış kullanılarak üretilen ürünlerine güvenebilirsiniz. Koruyucu kremlerin önemi noktasında iş sonrası temizlik de yer alır ve siz de çalışanlarınızın güvenliği için temizlik malzemeleri yerine Stoko marka koruyucu kremlere güvenebilirsiniz!

Diğer Blog Başlıkları

Kimyasal Maddelere Karşı Koruyucu Giysiler ve Malzemeler

Kimyasal Maddelere Karşı Koruyucu Giysiler ve Malzemeler

22.08.2023

Kimyasal maddelere karşı korunma amaçlı giysiler belirli standartlara göre özellikleri tanımlanmış ve çalışanları çeşitli tehlike ve risklere karşı koruma amacı taşıyan kişisel koruyucu donanımlardır.

Devamını Oku
İş Güvenliği Ekipmanlarının Önemi ve Çeşitleri

İş Güvenliği Ekipmanlarının Önemi ve Çeşitleri

07.08.2023

İş güvenliği ekipmanları ve önemi yaşanan her bir iş kazası sonrası bir kez daha kendisini gösteriyor. Çalışma şartlarına uygun belirlenen iş güvenliği ekipmanları kullanıldığında yaşanan bir iş kazası hafif atlatılabilirken, ekipman kullanılmadığı durumlarda ise çalışan can kaybı ya da vücut bütünlüğünün bozulması sorunları ile karşılaşabiliyor.

Devamını Oku
İş Güvenliği Eldivenleri: Seçim ve Kullanım Rehberi

İş Güvenliği Eldivenleri: Seçim ve Kullanım Rehberi

14.08.2023

İş eldivenleri çalışma hayatında en sık kullanılan iş güvenliği ekipmanları başında yer alır.

Devamını Oku
İş Güvenliği Ekipmanları Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İş Güvenliği Ekipmanları Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

22.08.2023

İş güvenliği malzemeleri mevcut riskleri azaltmak ve iş kazası gibi olası tehlikelere karşı çalışanları korumayı amaçlar.

Devamını Oku
İş Güvenliği Ekipmanlarının Yasal Düzenlemeleri ve Standartları

İş Güvenliği Ekipmanlarının Yasal Düzenlemeleri ve Standartları

22.08.2023

İş ekipmanlarına yönelik yasal düzenlemeye ilişkin yayımlanan yeni yönetmelikle birlikte 2022 yılı ile birlikte değişiklikler yaşandı.

Devamını Oku
Göz Koruması: Gözlük ve Yüz Koruyucuların Önemi

Göz Koruması: Gözlük ve Yüz Koruyucuların Önemi

16.08.2023

Göz ve yüz koruyucu donanımlar çalışma ortamında mevcut ve çalışan için risk teşkil edebilecek bazı tehlikelere karşı koruma amacıyla kullanılır.

Devamını Oku
İşyerinde Kişisel Koruyucu Ekipmanların Rolü

İşyerinde Kişisel Koruyucu Ekipmanların Rolü

10.08.2023

İşyerlerinde kişisel koruyucu donanımlar, sektörden bağımsız olarak çalışanlara ücretsiz verilen ve vücudun çeşitli bölgelerini olası risklere karşı koruma amacı taşır.

Devamını Oku
İş Güvenliğinde Maske ve Solunum Koruyucuların Önemi

İş Güvenliğinde Maske ve Solunum Koruyucuların Önemi

22.08.2023

İş güvenliği maskeleri çalışanların işyerlerinde maruz kaldıkları zararlı veya zehirli gazlar ile toz, buhar ve katı parçacıkları filtre eder.

Devamını Oku
ui & ux design • CRATER / development • ikidijital