E-KATALOG

İş Güvenliğinde Maske ve Solunum Koruyucuların Önemi

İş güvenliği maskeleri çalışanların işyerlerinde maruz kaldıkları zararlı veya zehirli gazlar ile toz, buhar ve katı parçacıkları filtre eder. Çalışanın temiz hava solumasını sağlayan maske ve solunum koruyucuları kişisel koruyucu donanımlar (KKD) kategorisinde yer alır. İş güvenliği mevzuatlarına göre zararlı ve zehirli gazlar, buharlar ve katı parçacıkların konsantrasyonunun yoğun olduğu işyerlerinde kullanılan iş güvenliği maskeleri neden önemlidir? Gelin, hep birlikte bu koruyucuların kullanımını ve neden gerekli olduğunu daha yakından inceleyelim…

SOLUNUM SİSTEMİ KORUYUCULARI NELERDİR?

Solunum sistemi koruyucuları çalışanları oksijen oranı yüzde 19,5’in altına düştüğü durumlarda solunması riskli gaz, buhar ve katı parçacıklarına karşı korur. Genel itibari ile solunum sistemi koruyucu donanımlar toz ve gaz maskesi olarak ikiye ayrılır.

Toz Maskesi

Toz maskeleri çalışma ortamında yapılan iş kaynaklı tozlara ve çeşitli solunum risklerine karşı koruma sağlar. TS EN 149 standartlarına göre üretilmesi gereken toz maskeleri seçiminde ortamda yapılan maruziyet ölçümleri, hangi ürün tipinin kullanılacağını belirtir. İşyerinizde yaptırdığınız kişisel maruziyet ölçümleri sonucu belirlenen toz miktarı sınır değerine göre BLS marka toz maskelerinin aşağıdaki ürün tiplerini kullanabilirsiniz:

 • FFP1: 4 katına kadar olan yerlerde kullanılır.
 • FFP2: 12 katına kadar olan yerlerde kullanılır.
 • FFP3: 50 katına kadar olan yerlerde kullanılır.

Gaz Maskesi

Gaz maskeleri zararlı gazların solunumunun önlenmesi adına kullanılır. TS EN 136 (tam yüz maskesi) ve TS EN 140 (yarım yüz maskesi) standartlarına uygun olarak üretilen gaz maskeleri, istenmeyen havaların içeri girmesini önleyecek tasarıma sahiptir.

MASKE VE SOLUNUM KORUYUCULARI NEDEN ÖNEMLİDİR?

Maske ve solunum koruyucuları, her zaman yapılması mümkün olmayan havalandırma sistemi gibi mühendislik çözümlerinin bulunmadığı ortamlarda çalışanları korur. Genel hatları ile solunum koruyucu maskeler kullanıcıları iki yolla korumaktadır. Maske ve solunum koruyucular kullanıcılarını aşağıda paylaşılan iki temel yolla korur:

 1. Solunum koruyucular, havayı filtreler. Havadaki partikülleri filtreleyerek kullanan kişinin bu zararlı maddeleri solumasını önler.
 2. Temiz hava sağlar. Uzakta bulunan bir kaynaktan oluşturulan havayı kullanıcısının solumasını sağlar.

Toz Maskesi Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Toz maskesi kullanımı ile hedeflenen korumanın sağlanması için bazı kullanım kurallarına dikkat edilmesi gerekir. Bahsedilen hususlar şu şekildedir:

 1. Toz maskesinin iç kısmına el sürülmemelidir.
 2. Kullanım sonrası ambalaj ya da kilitli poşet ile muhafaza edilmelidir.
 3. Eğer maske kullanılırken zor nefes alışverişi yapılıyorsa kullanılan maske yenisi ile değiştirilmelidir.

Gaz Maskesi Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Gaz maskesi kullanırken aşağıdaki basit kriterlere dikkat etmeniz gerekir:

 1. Filtre kullanım süresi hesaplanırken çalışanın maruz kaldığı kirli hava ve diğer dış etkenler göz önünde bulundurulmalıdır.
 2. Hava sızıntısı mevcut ise maske yüze yeniden doğru bir konumda yerleştirilmeli ve sızıntının önlenmesi için gerekirse kafa bantları kullanılmalıdır.
 3. Eğer maske yüze tam olarak oturmuyorsa yenisi ile değişimi için işyeri yetkilisine başvurulmalıdır.

Diğer Blog Başlıkları

Kimyasal Maddelere Karşı Koruyucu Giysiler ve Malzemeler

Kimyasal Maddelere Karşı Koruyucu Giysiler ve Malzemeler

22.08.2023

Kimyasal maddelere karşı korunma amaçlı giysiler belirli standartlara göre özellikleri tanımlanmış ve çalışanları çeşitli tehlike ve risklere karşı koruma amacı taşıyan kişisel koruyucu donanımlardır.

Devamını Oku
İş Güvenliği Ekipmanlarının Önemi ve Çeşitleri

İş Güvenliği Ekipmanlarının Önemi ve Çeşitleri

07.08.2023

İş güvenliği ekipmanları ve önemi yaşanan her bir iş kazası sonrası bir kez daha kendisini gösteriyor. Çalışma şartlarına uygun belirlenen iş güvenliği ekipmanları kullanıldığında yaşanan bir iş kazası hafif atlatılabilirken, ekipman kullanılmadığı durumlarda ise çalışan can kaybı ya da vücut bütünlüğünün bozulması sorunları ile karşılaşabiliyor.

Devamını Oku
İş Güvenliği Eldivenleri: Seçim ve Kullanım Rehberi

İş Güvenliği Eldivenleri: Seçim ve Kullanım Rehberi

14.08.2023

İş eldivenleri çalışma hayatında en sık kullanılan iş güvenliği ekipmanları başında yer alır.

Devamını Oku
İş Güvenliği Ekipmanları Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İş Güvenliği Ekipmanları Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

22.08.2023

İş güvenliği malzemeleri mevcut riskleri azaltmak ve iş kazası gibi olası tehlikelere karşı çalışanları korumayı amaçlar.

Devamını Oku
İş Güvenliği Ekipmanlarının Yasal Düzenlemeleri ve Standartları

İş Güvenliği Ekipmanlarının Yasal Düzenlemeleri ve Standartları

22.08.2023

İş ekipmanlarına yönelik yasal düzenlemeye ilişkin yayımlanan yeni yönetmelikle birlikte 2022 yılı ile birlikte değişiklikler yaşandı.

Devamını Oku
Göz Koruması: Gözlük ve Yüz Koruyucuların Önemi

Göz Koruması: Gözlük ve Yüz Koruyucuların Önemi

16.08.2023

Göz ve yüz koruyucu donanımlar çalışma ortamında mevcut ve çalışan için risk teşkil edebilecek bazı tehlikelere karşı koruma amacıyla kullanılır.

Devamını Oku
Sektörlere Göre Koruyucu Kremlerin Önemi

Sektörlere Göre Koruyucu Kremlerin Önemi

22.08.2023

Sektörel bazda seçilen koruyucu kremler cilt hastalıklarına karşı uygulanabilecek en basit fakat etkili bir uygulamadır.

Devamını Oku
İşyerinde Kişisel Koruyucu Ekipmanların Rolü

İşyerinde Kişisel Koruyucu Ekipmanların Rolü

10.08.2023

İşyerlerinde kişisel koruyucu donanımlar, sektörden bağımsız olarak çalışanlara ücretsiz verilen ve vücudun çeşitli bölgelerini olası risklere karşı koruma amacı taşır.

Devamını Oku
ui & ux design • CRATER / development • ikidijital