E-KATALOG

İş Güvenliği Ekipmanlarının Önemi ve Çeşitleri

İş güvenliği ekipmanları ve önemi yaşanan her bir iş kazası sonrası bir kez daha kendisini gösteriyor. Çalışma şartlarına uygun belirlenen iş güvenliği ekipmanları kullanıldığında yaşanan bir iş kazası hafif atlatılabilirken, ekipman kullanılmadığı durumlarda ise çalışan can kaybı ya da vücut bütünlüğünün bozulması sorunları ile karşılaşabiliyor.  25 Nisan 2013 tarihinde yürürlüğe giren, “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartlar Yönetmeliği” uyarınca bahsi geçen ekipmanların standartları ve yasal zorunluluklarının çerçevesi çizilmiş, iş güvenliği ekipmanlarının önemi ile birlikte yasal yaptırımları konu edilmiştir. Peki, nedir bu iş güvenliği ekipmanları? İş sağlığı ve güvenliği açısından bu ekipmanları kullanmanın önemi nedir?

İŞ GÜVENLİĞİ EKİPMANI NEDİR?

İş güvenliği ekipmanları, yapılacak bir iş için kullanılan ve iş kazası riskini en aza indirerek çalışanın güvende kalmasını sağlayan malzeme ve ekipmanları tanımlar. Bu ekipmanlar iş kazası riskini ortadan kaldırmayı hedeflediği gibi olası bir iş kazasında çalışanın en az hasarı almasını sağlamak adına geliştirilmiştir. İş güvenliği ekipmanları 6331 sayılı İş Güvenliği Kanununa göre zorunlu tutulmuş ve kullanılmaması ya da işveren tarafından tedarik edilmemesi durumunda belirli bir miktar para cezasından başlayan ve iş yeri kapatmaya gidebilen bir cezai yaptırımlar belirlenmiştir. İş ve iş sağlığını güven altına almayı öngören iş güvenliği ekipmanları kişisel koruyucu donanımlar ile birlikte yüksekte çalışma gibi çalışma şartlarına özel belirlenebilen iş ekipmanlarından oluşur.

İŞ EKİPMANLARININ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

İş ekipmanlarının türleri yukarıda değindiğimiz gibi kişisel koruyucu donanımlar (KKD) ile birlikte yapılacak işin niteliğine göre değişkenlik gösterebilir. Bir iş için gerekli şartları sağlayan malzemeler farklı bir iş kolunun ihtiyaçlarına yanıt vermeyebilir. Bu nedenle iş ekipmanları seçiminde yapılacak işin risklerine göre üretilen ekipmanlara yönelmek gereklidir. Bu kapsamda iş sağlığı ve güvenliği açısından kullanılan iş ekipmanı çeşitlerini şu başlıklar altında inceleyebiliriz:

İş Eldiveni

İş eldivenleri inşaat sektörü başta olmak üzere çeşitli endüstrilerde kullanılır. El ile yapılan işlerde yaralanma, kimyasala maruz kalma ya da elektrikten korunma gibi amaçla kullanılır. Bu ürün grubunda çalışma şartlarınızın gereksinimlerini karşılayan uygun fiyatlı ve yüksek kalitede imal edilmiş Atg, Mapa ya da Vulcon iş eldivenlerini tercih edebilirsiniz.

Baret

Baretler çalışma esnasında kafa darbelerine karşı çalışanları koruyan önemli iş güvenliği ekipmanlarındandır. KKD listesinin ilk sırasında yer alan baretler ile çalışanlarınızın başına gelebilecek darbe kaynaklı iş kazalarının riskini azaltabilirsiniz. Bu gurupta Delta Plus ya da Silent marka baretler ile çalışanlarınızı güvence altına alabilirsiniz. 

İş Ayakkabısı

İş ayakkabıları da ayak bölgesine gelebilecek darbelere karşı çalışanları korur. İş ayakkabıları elektriksel iletim gibi gereksinimlerini karşılayabilir ve bu nedenle işin gereksinimine göre seçilmelidir. Çelik burunlu ayakkabılar yanında dilerseniz Tiger Grip çelik burunlu çarık seçenekleri ile çalışanlarınızın ayak bölgesini hedef alacak darbelerin oluşturacağı riskleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Emniyet Kemeri

Emniyet kemerleri yüksekte çalışma esnasında çalışanların düşmelerini önler. Yüksekte çalışmada mevzuatın istediği yaşam hattını kurmanızla birlikte emniyet kemeri ile düşme kaynaklı iş kazalarını henüz gerçekleşmeden önleyebilirsiniz.

Koruyucu Giysi

Koruyucu giysiler daha çok kimyasal etmenlere karşı çalışanı korumayı amaçlar. Siz de iş güvenliği ekipmanlarının önemini biliyor ve çalışanlarınızı korumak istiyorsanız Dupont vücut koruyucular ile çalışanlarınızı güvende tutabilirsiniz.

Maske

Maskeler toz ve yabancı maddelerin solunmasına karşı işçilerinizi korur. İşyerinizde zararlı kimyasallara maruz kalmanın risklerini ortadan kaldırmak için BLS marka maskelerimize başvurabilirsiniz.

Kulaklık

Kulaklıklar ve kulak tıkaçları yüksek sesin neden olacağı işitme kayıplarını önlemeyi amaçlar. İşyerinizde gürültü kaynaklı bir risk mevcutsa Silent marka kulak tıkaçları ile çalışanlarınızı koruyabilirsiniz.

Koruyucu Gözlük

Koruyucu gözlükler ile çalışanlarınızda görme kaybına yol açabilecek riskler için yabancı maddelere karşı koruma sağlayabilirsiniz. Univet gözlük seçenekleri ile işinizin doğası gereği mevcut risklere karşı çalışanlarınızın göz sağlığını koruyabilirsiniz.

İŞ GÜVENLİĞİ EKİPMANLARI NEDEN ÖNEMLİDİR?

İş güvenliği ekipmanlarının önemi insan hayatının önemi ile özdeşleştirilebilir. İnsan hayatının her şeyden önemli kabul edilmesi gereklidir ve çalışma şartlarında insan hayatını tehdit eden riskleri iş güvenliği ekipmanları ile bertaraf edebilirsiniz. Daha geniş bir çerçevede değerlendirirsek iş güvenliği ekipmanlarının önemi hakkında şunları söyleyebiliriz:

  1. Çalışanlarınızın sağlığını korur! Meslek hastalıkları ya da çeşitli iş risklerinden kaynaklı görme ve işitme kaybı gibi olumsuz sonuçları iş güvenliği ekipmanı kullanımı ile ortadan kaldırabilirsiniz.
  2. İş kazalarını önleyebilirsiniz! Baret ve emniyet kemeri örneğinde olduğu gibi basit bir tedbirle can kaybı yaşanmasına yol açabilecek iş kazalarını önleyebilirsiniz.
  3. Yasal zorunluluklarınızı yerine getirin! Eğer yasaların söylediği şekilde iş güvenliği ekipmanlarını kullanmazsanız, iş yerinizin kapatmasına yol açabilecek cezai yaptırımların sizi beklediğini unutmayın.
  4. Çalışanlarınızı motive edin! Kaliteli iş güvenliği ekipmanları ile kendisini değerli hisseden çalışanlarınızın motivasyonu artacaktır.
  5. İtibarınızı yükseltin! Çalışanlarını gözeten ve iş kazası yaşanma riskini ortadan kaldıran her işverenin gerek kamu gerek iş dünyasında itibar göreceğini unutmayın.

Diğer Blog Başlıkları

Kimyasal Maddelere Karşı Koruyucu Giysiler ve Malzemeler

Kimyasal Maddelere Karşı Koruyucu Giysiler ve Malzemeler

22.08.2023

Kimyasal maddelere karşı korunma amaçlı giysiler belirli standartlara göre özellikleri tanımlanmış ve çalışanları çeşitli tehlike ve risklere karşı koruma amacı taşıyan kişisel koruyucu donanımlardır.

Devamını Oku
İş Güvenliği Eldivenleri: Seçim ve Kullanım Rehberi

İş Güvenliği Eldivenleri: Seçim ve Kullanım Rehberi

14.08.2023

İş eldivenleri çalışma hayatında en sık kullanılan iş güvenliği ekipmanları başında yer alır.

Devamını Oku
İş Güvenliği Ekipmanları Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İş Güvenliği Ekipmanları Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

22.08.2023

İş güvenliği malzemeleri mevcut riskleri azaltmak ve iş kazası gibi olası tehlikelere karşı çalışanları korumayı amaçlar.

Devamını Oku
İş Güvenliği Ekipmanlarının Yasal Düzenlemeleri ve Standartları

İş Güvenliği Ekipmanlarının Yasal Düzenlemeleri ve Standartları

22.08.2023

İş ekipmanlarına yönelik yasal düzenlemeye ilişkin yayımlanan yeni yönetmelikle birlikte 2022 yılı ile birlikte değişiklikler yaşandı.

Devamını Oku
Göz Koruması: Gözlük ve Yüz Koruyucuların Önemi

Göz Koruması: Gözlük ve Yüz Koruyucuların Önemi

16.08.2023

Göz ve yüz koruyucu donanımlar çalışma ortamında mevcut ve çalışan için risk teşkil edebilecek bazı tehlikelere karşı koruma amacıyla kullanılır.

Devamını Oku
Sektörlere Göre Koruyucu Kremlerin Önemi

Sektörlere Göre Koruyucu Kremlerin Önemi

22.08.2023

Sektörel bazda seçilen koruyucu kremler cilt hastalıklarına karşı uygulanabilecek en basit fakat etkili bir uygulamadır.

Devamını Oku
İşyerinde Kişisel Koruyucu Ekipmanların Rolü

İşyerinde Kişisel Koruyucu Ekipmanların Rolü

10.08.2023

İşyerlerinde kişisel koruyucu donanımlar, sektörden bağımsız olarak çalışanlara ücretsiz verilen ve vücudun çeşitli bölgelerini olası risklere karşı koruma amacı taşır.

Devamını Oku
İş Güvenliğinde Maske ve Solunum Koruyucuların Önemi

İş Güvenliğinde Maske ve Solunum Koruyucuların Önemi

22.08.2023

İş güvenliği maskeleri çalışanların işyerlerinde maruz kaldıkları zararlı veya zehirli gazlar ile toz, buhar ve katı parçacıkları filtre eder.

Devamını Oku
ui & ux design • CRATER / development • ikidijital